Tezaurus Sztuki Ogrodowej
W 1998 roku para znakomitych Autorów, wybitnych znawców europejskich ogrodów i zabytków, laureatów nagród krajowych i zagranicznych, – prof. dr Marek Siewniak z Warszawy i prof. dr Anna Mitkowska z Krakowa, – wydała pierwszą tego rodzaju publikację w Polsce: encyklopedię pn. „Tezaurus sztuki ogrodowej”, zawierającą opisy zjawisk i pojęcia szeroko rozumianej sztuki ogrodowej.
Została ona przyjęta przez Czytelników – studentów, naukowców, projektantów i twórców ogrodów oraz architektury ogrodowej – z wielkim uznaniem. Nie brakowało recenzji w rodzaju opinii prof. Aleksandra Bohma z Politechniki Krakowskiej, iż publikacja ta znakomicie wpisuje się w proces powrotu Polski do Europy, oczekiwany i objawiający się już w wielu dziedzinach życia, również życia kulturalnego. Do dzisiaj „Tezaurus” jest poszukiwanym „białym krukiem” na rynku księgarskim, nie zastąpionym żadnym innym tytułem o porównywalnej wartości merytorycznej i edytorskiej.
Po prawie ćwierćwieczu od tamtej premiery, Autorzy „Tezaurusa” przygotowali powtórną edycję swojego dzieła, skorygowaną, rozszerzoną i zaktualizowaną. Stało się to możliwe dzięki wspólnej inicjatywie Wydawców – najlepszego w kraju Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz stołecznej Fundacji „Stara Warszawa”, znanej z kunsztownych albumów historycznych – i przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Współcześnie, sztuka ogrodowa stanowi specjalny, rozległy i bogaty dział sztuki, harmonijnie łączący historię, historię sztuki, architekturę, urbanistykę, konserwację zabytków, nauki przyrodnicze i ogrodnicze. Poszczególne okresy rozwoju sztuki ogrodowej w Europie i na świecie wykształciły specjalistyczne słownictwo. Dotyczy to zwłaszcza klasycznych ogrodów włoskich, francuskich i angielskich. Obserwowane również w Polsce znaczące odrodzenie i upowszechnienie zainteresowania sztuką ogrodową wiąże się z wyraźnie odczuwaną potrzebą ustanowienia precyzyjnego, jednolitego i zgodnego z europejskimi standardami słownictwa w tej dziedzinie.
„Tezaurus sztuki ogrodowej” wychodzi naprzeciw tej potrzebie. Zamierzeniem Autorów i Wydawców jest, z jednej strony przekazanie wiedzy rozległej, pogłębionej i zintegrowanej, a z drugiej – publikacja opracowania albumowego, o wysokich walorach edytorskich, popularyzującego wiedzę i dostępnego bardzo szerokiemu dziś w naszym kraju gronu odbiorców: właścicieli, projektantów i konserwatorów ogrodów.
Nowa edycja mieści na 450 stronach ponad 1700 haseł, zdefiniowanych pojęć i terminów, biogramów słynnych, historycznych i współczesnych twórców ogrodów, od czasów starożytnych po XXI wiek.
W celu lepszego objaśnienia znaczenia poszczególnych terminów oraz poszerzenia możliwości wykorzystania fachowej literatury zagranicznej do poszczególnych haseł dołączono ich odpowiedniki w językach: angielskim, francuskim, niemieckim i włoskim. Ponad 400 ilustracji i grafik, specjalnie dobrany papier i druk w tonacji sepii wraz z piękną oprawą, tworzą dzieło o wysokich walorach edytorskich. To idealny podręcznik dla studentów różnych wydziałów uniwersytetów – zwłaszcza przyrodniczych, politechnik i akademii sztuk pięknych. Znakomita, przyjazna encyklopedia dla wszystkich twórców i wielbicieli ogrodów.
Czytelnicy znajdą w „Tezaurusie” m.in. najważniejsze pojęcia filozoficzne, kulturowe i artystyczne, mające istotne znaczenie w rozwoju sztuki ogrodowej, a także typologię dzieł ogrodowych w aspekcie światowym i polskim. Omówione zostały podstawowe zasady kompozycji dzieł ogrodowych, układy planistyczne, roślinne elementy kompozycyjne, mała architektura ogrodowa oraz wykorzystanie dzieł sztuki (np. rzeźby i malarstwa) i efektów specjalnych (np. światło i dźwięk). Należne miejsce zajmują też opisy najnowszych regulacji związanych z teorią ochrony i konserwacji dzieł ogrodowych; metodologią i terminologią działań konserwatorskich opartych na wybranych projektach i realizacjach. W encyklopedii nie mogło też zabraknąć przyrodniczych podstaw ogrodnictwa, opisów materiałów roślinnych, narzędzi ogrodniczych i czynności technicznych związanych z uprawą i bieżącą pielęgnacją.
AUTORZY
|
![]() |
|
Prof. dr hab. inż. arch. MAREK SIEWINIAK studiował leśnictwo i planowanie przestrzenne w Poznaniu, Dreźnie i Krakowie. Wieloletni wykładowca architektury krajobrazu i sztuki ogrodowej w Szkole Głównej Gosodarstwa Wiejskiego w Warszawie i Politechnice Krakowskiej; visiting professor w Instytucie Planowania Krajobrazu Politechniki Berlińskiej. Konsultant i doradca przy renowacji wielu ogrodów zatkowych, min. w Łazienkach Królewskich i Łańcucie. Rzeczoznawca Ministerstwa Kultury i Dzidzictwa Narodowego (1993-2016). Od roku 2000 reprezentuje Polskę w zarządzie Europejskiej Rady ds. Drzew (European Arboricultural Council). Autor ponad 200 publikacji i książek w różnych językach, wielu publikacji i projektów w dziedzinie dendrologii, arborystyki, rewaloryzacji ogrodów historycznych i ochrony krajobrazu. |
Prof. dr hab. inż. ANNA MITKOWSKA studiowała w Krakowiei Wrocławiu. Orzez wiele lat wykłądała hsitorię sztuki i architektury, zagadnienia urbanistyki i planowania krajobrazu w Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Wchodzi w skład komisji Urbanistyki i Architektury Krakowskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk i Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Utrzymuje bliskie kontakty naukowe z włoskimi architektami i historykami sztuki z Florencji, Rzymu, Turynu i Neapolu. Autorka ponad 130 książek i publikacji oraz ponad 180 opracowań studialnych i ekspertyz konserwatorskich. |
Nowy Poradnik Profesjonalisty
Serdecznie informujemy, że w ofercie publikacji do kupienia pojawiła się nowa pozycja.
Do nabycia możliwa jest najnowsza część z serii Poradnik profesjonalisty - "Statyka drzew. Analiza zawodności".
Więcej informacji o książce w zakładce Publikacje/do kupienia.
Zachęcamy do zakupu!
Ogólnopolskie Seminarium o statyce drzew
Serdecznie zapraszamy na Ogólnopolskie Seminarium dotyczące statyki drzew.
Seminarium odbędzie się w 9 maja 2018 roku w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Będzie to pierwsza od wielu lat okazja spotkania z dr Lotharem Wessolly'm, twórcą podstawowych metod oceny i pomiaru statyki drzew.
Więcej szczegółów w załączeniu.
Prosimy o zgłoszenie chęci udziału poprzez uzupełnienie i wysłanie tego formularza na adres email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. .
Zapraszamy!
Kurs przygotowawczy 01-08.08 (6)
Egzamin ETT 08.03.2014 (6)
W dniu 8 marca 2014 r. odbył się egzamin na European Tree Technician(ETT) (Europejskiego Inspektora ds. Uprawy Drzew). Do egzaminu przystąpiło 8 osób z całej Polski. Supervisorem z ramienia EAC był Christian Nellen (DE).
Uczestnicy egzaminu oraz prof. Marek Siewniak i Margarita Siewniak z Centrum Dendrologicznego.
![]() |
prof. dr hab. inż. Marek Siewniak mgr Margarita Siewniak Cięcie drzew, krzewów i pnączy. Poradnik profesjonalistyCentrum Dendrologiczne wyd. Ioprawa miękka str.76 cena brutto: 33,60 -PLN + koszty wysyłki. |